Magyar Tudomány Ünnepe
Forrás: Csortos Szabolcs
Díjak
2024. november 4., 15:47 • november 11., 9:34
Magyar Tudomány Ünnepe
A tudományban nincsenek határok, csak új kérdések és megoldások; ennek szellemében kezdődött el november 4-én a Pécsi Tudományegyetemen a Magyar Tudományos Akadémia „Magyar Tudomány Ünnepe” rendezvénysorozata, melynek alkalmából köszöntötték a kiemelkedő tudományos életpályával büszkélkedő szakembereket.
A Magyar Tudomány Ünnepét hivatalosan 2003 óta ünnepeljük, de a rendezvény egy 200 éve élő hagyományt folytat. Az MTA jövőre ünnepli fennállásának 200. évfordulóját, amely Széchenyi István 1825. november 3-án tett felajánlásának emlékét idézi. Az idei ünnep mottója: „Tudományos tanácsadás a társadalom szolgálatában,” amely az akadémia felelősségét és kötelezettségét emeli ki.
A Pécsi Tudományegyetem rektora, Miseta Attila nyitóbeszédében kifejtette, hogy a magyar nemzet kritikus természete mellett fontos a problémák megoldására irányuló erőfeszítések fokozása. Kiemelte, hogy a tudomány finanszírozása és a tehetséges fiatal kutatók elvándorlása komoly kihívásokat jelentenek, majd hozzátette „Hálával emlékezhetünk Pécsett és az egész országban azokra a kutatókra, akik jelentősen hozzájárultak a hazai és nemzetközi tudomány fejlődéséhez.”
Freund Tamás, az MTA elnöke az ünnep kapcsán hangsúlyozta, hogy az akadémia nemcsak a nemzet tudományos képviselője, de a nemzeti tudományos tehetség érdekében felelősen gazdálkodik a szellemi javakkal is. A Magyar Tudomány Ünnepe tehát nemcsak az eredmények bemutatására, hanem a közjó érdekében végzett munka hangsúlyozására is szolgál. Az MTA elnöke kiemelte: „Hivatásunk, hogy hiteles tudományos eredményekre alapozva szolgáljuk a társadalmat. A Magyar Tudomány Ünnepe ennek a szolgálatnak fontos része.”
A rendezvény nyitóelőadását Kemenesi Gábor, a Virológiai Nemzeti Laboratórium igazgatója, a Biológiai Intézet egyetemi docense tartotta „A virológia 100 éve a járványok tükrében” címmel.
A Magyar Tudományos Akadémia Elnöksége és kuratóriuma számos tudományos tevékenységet elismerő kitültetése mellett, a A Pécsi Akadémiai Bizottság évente általában egy alkalommal adja át díjait, és kívánja elismerni a régió kutatóinak, oktatóinak kiemelkedő munkáját, a PAB tagjainak tudományos tevékenységét. Ezen alkalomra idén is a Magyar Tudomány Ünnepe nyújtott lehetőséget. A PAB elnöksége a tudományos teljesítmény és a PAB életében való aktivitás figyelembevételével hozta meg döntését a díjazottakról.
A díjátadások sorát a Pécsi Akadémiai legmagasabb díjának, a PAB Ezüst Plakettjének átadásával nyitották meg. A PAB elnöksége PAB Ezüst Plakettet ítélt meg a 2024-ben tragikusan fiatalon elhunyt Jakab Ferenc virológusnak, az MTA doktorának, a Pécsi Tudományegyetem Természettudományi Kara egyetemi tanárának, rektorhelyettesnek, a Virológiai Nemzeti Laboratórium vezetőjének, a Pécsi Akadémiai Bizottság Biológiai Szakbizottsága tagjának ítélte posztumusz oda, a virológia területén folytatott kutatómunka terén nemzetközileg is kiemelkedő eredmények eléréséért, a Szentágothai János Kutatóközpontban létrehozott virológiai labor megalakításáért, a Nemzeti Virológiai Labor vezetőként betöltött szerepvállalásáért, az oktatásban, az egyetemi képzésben tett fáradhatatlan erőfeszítéséért. A SARS-CoV-2 világjárvány idején a hazai járványvédelemben és a vírus nemzetközi szintű tudományos megismerésében, illetve a hazai köztájékoztatásban tett elidegeníthetetlen érdemeiért.
Erdei Anna, az MTA főtitkárhelyettese, az MTÜ Programtanácsának elnöke hangsúlyozta, hogy a tudomány nem csupán a világ pontosabb megismeréséről szól, hanem a kor legsürgetőbb problémáinak megoldásában is aktívan részt kell vállalnia. „Célunk, hogy minél több emberhez eljuttassuk a kutatók üzenetét, bemutatva, hogy a tudomány izgalmas és társadalmi szolgálatot teljesít.”
Forrás: UnivPécs Magazin
A rendezvényen készült felvétel az MTA YouTube csatornáján nézhető vissza.