Felinger Attila MTA székfoglaló előadás
Forrás: Magyar Tudományos Akadémia

Frissítve

2022. okt. 14.

Tudomány

2022. október 14., 9:04

Felinger Attila professzor akadémiai székfoglalója

előadásMTA Kémiai Tudományok Osztálya

A Magyar Tudományos Akadémián megtartotta székfoglaló előadását Dr. Felinger Attila, a PTE TTK Kémiai Intézetének egyetemi tanára.

Prof. Felinger Attila, a Pécsi Tudományegyetem Természettudományi Karának egyetemi tanára 2022. október 11-én, 11.00 órai kezdettel tartotta székfoglaló előadását annak alkalmából, hogy a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagjának választotta meg.

Erre az alkalomra megtelt a MTA budapesti Székházának Nagyterme, vagyis mintegy 200 érdeklődő hallgatta meg "A kromatográfiai sokszínűsége" című előadását, amely elsősorban az elmúlt hat év tudományos sikereire koncentrált. Előadása során azt is felevenítette, hogy a kromatográfiás módszerek kidolgozásában világszinten is úttörő munkát végző Zechmeister László 1922 és 1940 között Pécsett érte el legfontosabb kutatási eredményeit.

Felinger Attila székfoglaló előadása

"A különféle elválasztási módszerek között a kromatográfia kiemelkedik számos megvalósítási és alkalmazási lehetősége, illetve a hatásossága miatt. A folyadékkromatográfia és a szuperkritikusfluidum-kromatográfia területén végzett kutatásainkkal igyekeztünk feltárni ezen elválasztási módszerek alapvető jelenségeit.

  • Vizsgáltuk, hogy melyek azok az alapvető folyamatok, amelyek az elválasztások hatékonyságát befolyásolják.
  • Megállapítottuk, hogy a kromatográfiás oszlopok kialakítása alapvetően befolyásolja a kromatográfiás sávok szélesedését.

A kromatográfiás elválasztások termodinamikai és kinetikai jellemzőinek meghatározása mindig is alapvető fontosságú volt a kölcsönhatások jellemzésére. Az elmúlt években rámutattunk arra, hogy számos ellentmondás kíséri ezen jellemzők értékeinek kísérleti meghatározását. A kromatográfia számos területén heterogén kölcsönhatások alakítják a
retenció mértékét, és az egyes kölcsönhatások jellemzése lehetetlen az elterjedten alkalmazott van ’t Hoff-ábrázolás alkalmazásával.
A szuperkritikusfluidum-kromatográfia (SFC) területén végzett elválasztások tervezése sokkal bonyolultabb, mint folyadékkromatográfiában a mozgófázis összenyomhatósága, sűrűségének változása miatt. Megmutattuk, hogy a mozgófázis tömegáramának ismerete nélkül az SFC elválasztások alapvető folyamatainak megértése lehetetlen."

Professzor Úrnak szívből gratulálunk és további sikeres munkát kívánunk!

Az eseményen készült képek ide kattintva tekinthetőek meg.