minierdő 2
Forrás: Kovács Mónika

Frissítve

2025. márc. 3.

Egyetemi élet

2025. március 3., 17:07

PTE Miyawaki minierdőt telepítettünk a BTK-TTK campuson

együttműködéstalajtudomány

Pécsi Tudományegyetem Zöld Egyetem Programiroda és a 10 Millió Fa Alapítvány kezdeményezésében február 28-án PTE Miyawaki erdőt alakítottak ki az intézmény Ijfúság úti campusán kapcsolódva a Nemzeti Faültetés Napjához. A projekt keretében a szervezők mellett a Természettudományi Kar, a Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar és a Fenntartható Fejlődésért Szakkollégium munkatársai és hallgatói egy 30 m²-es minierdőt hoztak létre.

A Miyawaki erdő egy különleges, néhány tíz négyzetméteren létrehozott egészen sűrű növénytársulás, amelyet a japán botanikusról és növényökológusról, Miyawaki Akiráról neveztek el, és amely lehetővé teszi, hogy a városi betonrengetegekben is a természetes erdőkhöz hasonló, sűrű biodiverz társulások jöhessenek létre. A távol-keleti szigetországban szerzett megfigyelések alapján készült módszerrel adott területen akár három-négyszeres levélfelület is létrehozható, mely nem csak a levegő tisztításában játszik szerepet, de árnyékot biztosít, növeli a páraképződést, hűtőhatása révén szabályozza a mikroklímát, ezen felül rovaroknak, énekesmadaraknak és emlősöknek nyújt otthont és menedéket.

minierdő 1

Összefogásra van szükségünk.

„Nem elég a zöld területekről beszélni – cselekednünk kell, új szemléletet honosítva meg a várostervezésben és a mindennapjainkban. Az erőforrások hatékonyabb felhasználása érdekében ki kell aknázni a szinergiában rejlő lehetőségeket” – osztotta meg gondolatait Kulcsár Tünde, a PTE Zöld Egyetem Programiroda vezetője.

A 10 Millió Fa Alapítvány pécsi közösségének vezetője, Hervai András kiemelte: „A 10 Millió Fa Alapítvány számára kiemelten fontosak azok a projektek, amelyek a városi környezet ökológiai szolgáltatásainak javítását célozzák meg.” A most kialakított minierdő kapcsán elmondta: „Itt Pécsen a szubmediterrán klímán az őshonos szárazságtűrő pannon fafajokat keverjük mediterrán növényekkel, hogy az erdő hosszú távú fennmaradását biztosítsuk. A növények kiválasztását a PTE Botanikus Kert szakmai együttműködésével tettük meg, a megfelelő terület kijelölésében a Természet- és Környezetföldrajzi Tanszék segédkezett.”

Forrás: UnivPécs Magazin