EuPRAXIA-DN: Global Minds, Accelerating Tomorrow
Forrás: EuPRAXIA-DN: Global Minds, Accelerating Tomorrow
Kutatás
2024. február 5., 20:14 • február 6., 15:23
EuPRAXIA-DN: Global Minds, Accelerating Tomorrow - Film a plazmagyorsítók jövőjéről
A közelmúltban megjelent "EuPRAXIA-DN: Global Minds, Accelerating Tomorrow", című rövidfilm nagy előrelépést mutat be a részecskegyorsító technológiában, és annak különböző tudományterületekre gyakorolt lehetséges hatásait illetően.
Az új páneurópai konzorcium ösztöndíjasai és partnerei által készített film magával ragadó áttekintést nyújt az EuPRAXIA Doktori Hálózatról (EuPRAXIA-DN).
EuPRAXIA: A jövő kompakt részecskegyorsítója
A részecskegyorsítók nagyban hozzájárultak a kutatás, az ipar, az orvostudomány és sok további terület fejlődéséhez. Széleskörű elterjedésüket azonban a jelentős költség- és méretkorlátuk akadályozza, mely különösen a kórházakat, egyetemeket, valamint a kis- és középvállalkozásokat érinti. A film elmagyarázza, hogy hogyan lehet ezeket a korlátokat leküzdeni kompaktabb, környezetbarátabb és költséghatékonyabb gyorsítótechnológiák kifejlesztésével.
Az EuPRAXIA az első elosztott kutatási infrastruktúra, amely az innovatív plazmagyorsító technológián alapul. Az ESFRI ütemtervben 2021 júniusa óta európai prioritásként elismert program bepillantást nyújt az úttörő alkalmazások és innovációk jövőjébe.
A kisfilm bemutatja az EuPRAXIA-DN-t, ami egy új, 3,2 millió eurós költségvetésű MSCA doktori hálózat, amelyet az EU és az UKRI garanciaalap finanszíroz, és amely keretében 12 ösztöndíjas interdiszciplináris és ágazatokon átívelő plazmagyorsító kutatási és képzési programban vesz részt. Ez a hálózat a jövőbeli EuPRAXIA kutatási infrastruktúra gerincét jelenti, amely alkalmas lesz arra, hogy átalakítsa a részecskegyorsításhoz való hozzáállásunkat.
Az EUPRAXIA Doktori Hálózat 12 ösztöndíjasa közül az egyik a Pécsi Tudományegyetem Fizika Doktori Iskolájában tanul, szoros együttműködésben a HUN-REN Wigner Fizikai Kutatóközponttal. A doktori tevékenység fő célja egy terahertzes elektromágneses impulzusokkal hajtott miniatűr dielektromos elektrongyorsító szimulációja és megépítése. Az elmúlt évtizedben a pécsi Nagy Intenzitású Terahertzes Kutatócsoport kiemelkedő eredményeket ért el a terahertz sugárzás kutatásában és generálásában. A HUN-REN Wigner RCP kiváló számítástudományi hátteret biztosít a valósághű szimulációkhoz. Mindkét intézet részt vesz az EUPRAXIA-PP projektben a HORIZON EUROPE támogatásával.
Egy merőben új szint a filmgyártásban: A virtuális gyártási technika:
A film a manchesteri Media City-ben működő Carbon Digital szakértői által kifejlesztett virtuális gyártási technikával készült, és így jelentős eltérést mutat a hagyományos filmkészítési módszerektől.
Az EuPRAXIA doktori iskola koordinátora Professzor Carsten Welsch így jellemzi ezt az újfajta innovatív megközelítést: "A virtuális gyártás lehetővé tette számunkra, hogy élénken életre keltsük a részecskegyorsítók összetett világát. Ez a technika nemcsak a vizuális történetmesélést javítja, hanem jelentősen lecsökkenti a gyártási időt és a költségeket, miközben jelentősen csökkenti a környezeti lábnyomot is, így megváltoztatja a tudományos filmgyártást."
"A film egy felhívás a technológia jövőjének és a világunk forradalmasításának lehetőségeinek felfedezésére. Mindenkit bátorítunk, aki érdeklődik a tudomány és az innováció iránt, hogy nézze meg ezt a filmet, és csatlakozzon hozzánk ezen az izgalmas utazáson a jövőbe."
A film már megtekinthető a YouTube-on. Angol, olasz, spanyol, francia, német, görög, cseh, magyar, szlovák, finn, hindi, telugu, bengáli, kínai és vietnami feliratokat is tartalmaz.
Kattintson a linkre, és nézze meg most: https://www.youtube.com/watch?v=6NPgxCdffrE