MTA
Forrás: https://hu.wikipedia.org

Frissítve

2022. okt. 10.

Rendezvény

2022. szeptember 5., 11:46  •  október 10., 9:35

Kollár László székfoglaló előadása az Akadémián

előadásmeghívóMTA Kémiai Tudományok Osztálya

A Magyar Tudományos Akadémiai Kémiai Tudományok Osztálya tisztelettel meghívja Önt SZENTE LAJOS (az MTA levelező tagja) ALAP- ÉS ALKALMAZOTT KUTATÁS A CIKLODEXTRIN TECHNOLÓGIÁBAN,
valamint
KOLLÁR LÁSZLÓ (az MTA rendes tagja) HOMOGÉN KATALÍZIS, A SZINTETIKUS KÉMIAI KUTATÁSOK NAGY HATÉKONYSÁGÚ ESZKÖZE címmel tartandó székfoglaló előadására.

A rendezvény időpontja: 2022. szeptember 13. (kedd), 11.00 óra

A rendezvény helyszíne: MTA Székház Nagyterem
(1051 Budapest, Széchenyi István tér 9. II. emelet)

ALAP- ÉS ALKALMAZOTT KUTATÁS A CIKLODEXTRIN TECHNOLÓGIÁBAN

SZENTE LAJOS

A ciklodextrin (CD) alapú, szabályozott hatóanyag-leadású, nem-kovalens, szupramolekuláris rendszerek 1975-től fokozatosan mozdultak el az akadémiai és ipari kutatóhelyek tudományos érdekességeinek világából a gyakorlati alkalmazás, a termékfejlesztés irányába. Abban a szerencsés helyzetben vagyok, hogy az elmúlt 45 év alatt e témán dolgozva, végig kísérhettem annak kialakulását, nehéz és sikeres időszakait, végül egyes kísérleti eredmények gyakorlatba ültetését, termékekben történő megvalósulását. A téma nemzetközileg elismert úttörője, Szejtli József tanítványaként és munkatársaként, aktív részesévé válhattam az ötletek, a kémcsőkísérletek szintjéről induló eredmények megszületésének, elterjedésének, és olykor termékekben, eljárásokban történő hasznosulásának. Gyakorlat-orientált kutatót nagyobb öröm nem érhet annál, mint hogy némely kutatási témája egy - még általa belátható időn belül - a felismeréstől a megvalósulásig eljut. Az alkalmazott szénhidrát-kémia és a szupramolekuláris kémia egymással átfedő területén, a ciklodextrin technológiában, a CDk és származékjaik előállításában, komplexképző sajátságaik megismerésében és alkalmazási lehetőségeinek felderítésében vettem részt a Chinoin-ban, az USA Nemzeti Egészségügyi Intézetében (NIH), majd a CycloLab Kft-ben. Hozzájárultam ahhoz, hogy hazánkban volt először alfa-, béta- és gamma-CD ipari méretben, nagy tisztaságban elérhető. Munkatársaimmal meghatározó szerepet töltöttünk be a hidroxipropil-bétaCD és a szulfobutiléter-bétaCD oldékonyságfokozó gyógyszeripari segédanyagként történő kifejlesztésében, engedélyezésében és humán gyógyszerekben történő felhasználásában. Elsőként ismertük fel és közöltük a CDk szelektív molekulafelismerésében rejlő detoxikálás lehetőségét, tételeztük fel, majd igazoltuk a CDk mesterséges receptor funkcióját. Ez utóbbi eredményeink is hozzájárultak az első racionálisan tervezett CD gyógyszer (Bridion™, Merck) sikeréhez, és a hidroxipropil-BCD árva gyógyszerkénti engedélyezéséhez. Konkrét példák illusztrálják alapkutatási eredményeink sikeres gyakorlati felhasználását, termékekben és eljárásokban történő alkalmazását. Munkatársaimmal elért eredményeink alapján a nemzetközi szakma a magyarországi CD technológiai kutatást-fejlesztést a világ élvonalába helyezi.

HOMOGÉN KATALÍZIS, A SZINTETIKUS KÉMIAI KUTATÁSOK NAGY HATÉKONYSÁGÚ ESZKÖZE

KOLLÁR LÁSZLÓ

A különböző homogén katalitikus reakciók – a hidrokarbonilezésektől a keresztkapcsolási reakciókon át a gyűrűzárásokig – nagy mértékben bővítették a szintetikus kémikus eszköztárát. Ma már e reakciókat senki sem tekinti csupán valamiféle intellektuális játéknak, mint az pályám elején gyakran megtörtént. Az átmenetifémek koordinációs kémiájának – és különösen az átmenetifém-organikus vegyületek tulajdonságainak – alaposabb megismerése, a kezdeti félelmek legyőzése olyan csodálatos reakciókkal ajándékozott meg bennünket, amelyek a legváltozatosabb termék-családok szintézisében is megkerülhetetlenek.
Korábbi, levelező tagsági székfoglaló előadásomban arra tettem kísérletet, hogy bemutassam, hogyan járulhat hozzá az átmenetifémek koordinációs kémiájának vizsgálata (hagyományosan szervetlen kémiához tartozó terület) a szén-monoxidot mint C1-építóelemet alkalmazó modern szintetikus eljárások (hagyományosan a szerves kémiához tartozó terület) kidolgozásához. Ezúttal döntően a szupramolekuláris kémia egyik ígéretes vegyületcsaládjára, a 2- metilrezorcinból felépíthető kavitandokra koncentrálok. A tárgyalni kívánt konkrét részterületek a következők:

  • többemeletes befogadó molekulák felépítése nagy hozamú hagyományos és homogén
  • katalitikus reakciók kombinálásával; újszerű struktúrák szintézise a molekuláris "tálaktól" a "zsákokig",
  • váratlan kemoszelektivitású ("tetra-szelektivitású") palládium-katalizált aminokarbonilezési reakciók,
  • hidroformilezési reakciók a felső peremen sztirol szerkezeti egységet tartalmazó kavitandokkal,
  • királis és nagy vízoldhatóságú kavitandok szintézise,
  • a kavitandok mint molekuláris csomagolóanyagok: "gazda-vendég" kölcsönhatások.

Kapcsolódó esemény