Pap Norbert a Jakováli Hasszán-dzsámi kurátora
Forrás: Pap Norbert

Frissítve

2022. ápr. 24.

Tudomány

2022. április 24., 19:32

Jakováli Hasszán-dzsámi kiállításának kurátora Dr. Pap Norbert

előadáskiállítás

A pécsi Jakováli Haszán dzsámi 2022. április 04-én újra megnyitotta kapuit. A dzsámi előterében megújult kiállítás várja a látogatókat. A három helyiségben nem csupán az oszmán-kori Pécsről, de a magyar-török kulturális kapcsolatokról is benyomásokat szerezhetünk.

A bejárat mögött, az előtérben az Evlia Cselebi török világutazó 1663 nyarán ezen a helyen tett látogatására reflektáló muszlim kert és dioráma fogadja a turistát. A Jakováli Haszán dzsámi a Pécsen megtelepedő mevlevi dervisek központja volt: őket hívják táncoló, vagy kerengő derviseknek. Itt rövid film mutatja be a pécsi derviseket, a diorámában pedig jellemző ruházatukat, hangszereiket is megtekinthetjük.

A magyar-török kulturális kapcsolatokról szól a második tematikai együttes. Magyar-török zenei együttműködés, az izniki török kerámia hatása a pécsi Zsolnay porcelánra, a magyar kávékultúra török gyökerei, török motívumok az úri hímzésben és az ormánsági református templomok kazettáin mutatja a kulturális kapcsolatok sokrétegűségét, gazdagságát. A második teremben minden emberi érzékszervet munkára fogunk: a látvány mellett a hallás, a tapintás, az ízlelés, valamint az illatolás egyaránt segít az élményszerzésben, a Kelet felfedezésében.

A dzsámi bejárata felé haladva a folyosó bal oldalán időszalag mutatja Pécs 16-17. századi történetének fontos mérföldköveit. A város törökkorának emlékeit térképen mutatjuk be, míg korabeli ábrázolásai egy monitoron követhetők. Egy érintőképernyő segítségével mélyebb ismereteket is szerezhetünk a témában és múzeumpedagógiai feladatokat oldhatunk meg. A dzsámi kapuján belépve megismerkedhetünk az oszmán dzsámiépítészet sajátosságaival is. A kiállítás felfedezését egy weboldal is támogatja.

Jakováli Hasszán-dzsámi

A kiállítás a NÖF Nemzeti Örökségvédelmi Fejlesztési Nonprofit Kft., a Gül Baba Türbéje Örökségvédő Alapítvány és a Külgazdasági és Külügyminisztérium együttműködésében valósult meg. A kiállítás kurátora Dr. Pap Norbert a PTE TTK Földrajzi és Földtudományi Intézet egyetemi tanára.

A megbizatáshoz gratulálunk, sok sikert és látogatót kívánunk!