Sikerek a matematikai tehetséggondozásban - Töprengő Klub

2016. február 26., 12:19

A napokban zárult a 2016. évi EGMO csapatválogató versenysorozata. Kiemelkedő hír, hogy a PTE TTK matematikai tehetséggondozó Töprengő Klubja ebben az évben sem maradt olimpiai tag nélkül.

A „matekosok” (matematikai versenyeken induló diákok) sem edzenek kevesebbet, mint a versenyző sportolók, csak másképpen: tollal, ceruzával papíron. Járnak edzőtáborokra, edzésekre csak ezeket többnyire tehetséggondozásnak nevezzük.

2009 óta a PTE Természettudományi Karán belül is működik ilyen matematikai tehetséggondozás, mely a MATEGO Alapítvánnyal (www.matego.eu) közös szervezésben, TÖPRENGŐ Klub néven valósul meg. A TÖPRENGŐ Klub foglalkozásokon alkalmanként több mint 100 Baranya megyei tehetséges diáknak (4. évfolyamtól 12. évfolyamig bezárólag) segítenek a matematika rejtelmeiben való elmélyülésben.

Matematikából középiskolai diákoknak a sok hazai versenyen kívül nemzetközi szinten három olimpiát szerveznek: a teljes világot felölelő IMO, a közép európaiak számára rendezett MEMO-t és az nevében európai, de valóságban ennél szélesebb körű, lányoknak szervezett EGMO-t.

A napokban zárult a 2016. évi EGMO csapatválogató versenysorozata, Pécs számára kiemelkedő hír, hogy ebben az évben sem maradt matematikai olimpiai tag nélkül. Klász Viktória 11. évfolyamos diákként a sokrétű válogatás alapján bejutott a Magyarországot képviselő 4 fős lányolimpiai csapatba. A most olimpiai csapattaggá vált Viki immár 7. éve tagja a TÖPRENGŐ Klubnak, ahol elindult azon az úton, hogy 2016-ban a hazánkat képviselő négy lány egyike lehessen a csaknem 30 ország versenyén. (EGMO)

Nagy érték, öröm, hogy van pécsi matematikai olimpiai csapattag, de ezen felül arra is büszkék vagyunk, hogy ez 2011-ig visszavezethető! A 2011 óta minden évben volt pécsi matematikai olimpiai csapattag, név szerint: 2011-ben Gyarmati Máté (MEMO) és Szabó Attila (MEMO), 2012-ben Szabó Attila (MEMO), 2013-ban Szabó Attila (IMO), 2014-ben Fekete Panna (EGMO és MEMO), 2015-ben Fekete Panna (EGMO). Ezen versenyekről a diákok, akik a TÖPRENGŐ Klubnak foglalkozásain is „edzették” magukat bronz, ezüst és arany éremmel jöttek haza.

Természetesen nem csak az olimpia az egyetlen verseny, hazánkban több nagyon rangos és elismert matematika versenyt szerveznek, ahol mindenki megmérettetheti magát. Az olimpikonjaink mellett büszkék vagyunk az összes TÖPRENGŐ Klub tag eredményére is.

Bár minden diák megérdemelné, hogy nevét megjelenítsük és, hogy minden versenyt megjelenítsünk, de erre ebben a formában sajnos nincs lehetőség, így a teljesség igénye nélkül a PTE berkein belül a MATEGO Alapítvánnyal közösen szerevezett TÖPRENGŐ Klub tehetséggondozásban résztvevő diákok által elért eredmények, melyre méltán büszke a PTE, a MATEGO Alapítvány, de méltán büszke lehet a diák iskolája és minden pécsi is.

Nemzetközi versenyeredmények (2011-2015 között)

• Matematikai lányolimpia (EGMO): 1 ezüst és 1 bronzérem
  • Matematikai Olimpia (IMO): 1 ezüstérem
  • Közép-európai Matematikai Olimpia (MEMO): 2 arany, 1 ezüst és 1 bronzérem

Országos versenyeredmények (2011-2015 között)

• Arany Dániel Matematikaverseny (9-10. osztály): több I., II., és III. díj és több dicséret
  • Bátaszéki Matematikaverseny (3-8. osztály): több mint 50 országos döntős, köztük több 1. hely, 2., 3., 4., 5. helyezés
  • TIT Kalmár László Matematikaverseny (3-8. osztály): több mint 25 országos döntős, köztük két 1. hely, 2., 3. helyezés
  • Matematika OKTV (11-12. osztály): több mint 25 országos döntős, köztük két 1. helyezett, 3., 4., 5., 8., 14. helyezés
  • Varga Tamás Matematikaverseny (7-8. osztály, OÁTV): több mint 25 országos döntős, köztük 1., 2., 5., 6. helyezések

A MATEGO Alapítvány tehetséggondozó munkáját egyre többen támogatják az adójuk 1%-ának felajánlásával (2014-ben 106.122 Ft, míg 2015-ben 150.027 Ft), melyet a továbbiakban is örömmel fogad az Alapítvány (adószám: 18332115-1-02) és teljes mértékben, kizárólagosan a tehetséggondozó foglalkozásokra fordít.