Multidiszciplináris kutatási sikerek

2018. április 4., 13:50

Több tudományterületet érintő, sikeres kutatási együttműködés valósult meg a TTK, a Szőlészeti és Borászati Kutatóintézet, az ÁOK, valamint az Italian Institute of Technology intézet munkatársainak részvételével. Az eredmények az igen rangos "Applied Catalysis B: Environmental" folyóiratban jelentek meg.

A dr. Kőrösi László tudományos főmunkatárs (SzBK) által vezetett kutatásban olyan fotoreaktív nanoanyagok fejlesztése zajlik, melyek multirezisztens kórházi patogének hatékony inaktiválására is alkalmasak. A tanulmány rámutat, hogy a titán-dioxid nanorészecskék nemfémes adalékolásával a fotogenerált reaktív oxigén származékok (ROS) összetétele illetve koncentrációja befolyásolható. Ezt kiaknázva az egyik legreaktívabb, így a patogénekkel szemben a leghatékonyabb ROS, a hidroxilgyök képződése fokozható. Ezen újszerű nanoanyagok különösen a víztisztításban és az ún. antimikrobiális felületek kialakításban bírnak nagy gyakorlati jelentőséggel. Karunkról a kutatás kristálytani vizsgálataiban dr. Kovács János egyetemi docens (TTK Földrajzi és Földtudományi Intézet) vett részt.

A tanulmány elérhető itt.