Ismét itt a Kutatók Éjszakája!

2013. szeptember 5., 15:53

Szeptember 27-én pénteken újra kinyílnak a laborajtók a Pécsi Tudományegyetemen. Kicsik és nagyok személyesen találkozhatnak a kutatókkal, kipróbálhatják eszközeiket, találmányaikat, megismerhetik a munkájukat előadások és tudományos-szórakoztató programok keretében.

A kutatók a hétköznapokban tapasztalható csodák mögött álló színes egyéniségek - ezt igyekszik bemutatni immár nyolcadik alkalommal szeptemberben a Kutatók Éjszakája. Európában egy napon, 2013. szeptember 27-én tartják az egész éjszakás eseményt, melynek célja, hogy megváltoztassa a kutatókról kialakult általános képet, ezáltal minél több fiatalt győzzön meg arról, hogy érdemes a kutatói életpályát választani.

A magyarországi rendezvényeket a Tempus Közalapítvány koordinálja, számos budapesti és vidéki felsőoktatási intézménnyel és kutatóintézettel együttműködve. A vidéki helyszínek közül kiemelkedik Pécs, ahol idén a Pécsi Tudományegyetem mellett a Tempus Közalapítvány helyi irodája is bekapcsolódik a programba.

A Pécsi Tudományegyetem a Tempus Közalapítvánnyal és a Zsolnay Negyeddel együttműködve, a három intézmény hírnevére építve országosan is láthatóvá szeretné tenni a pécsi tudományos és kutatói életet, a tudományegyetemet és Pécs városát. Ennek érdekében két fő helyszín, a megszokott Ifjúság úti PTE TTK campus és újdonságként a Zsolnay Negyed ad otthont egy különleges és emlékezetes éjszakának. A rendezvény továbbra is ingyenes, színes programokkal, érdekes látnivalókkal és máskor nem látogatható helyszínekkel várja a nagyközönséget!

A rendezvény időpontja: 2013. szeptember 27. péntek

Helyszínek:
PTE TTK (Pécs, Ifjúság útja 6.): 16.00-22.00
Tempus KA - Zsolnay Negyed (Pécs, Zsolnay Vilmos utca 37.): 14.00-02.00

Szeretettel várunk minden érdeklődőt a pécsi Kutatók Éjszakája 2013-as programjain!

Biológus hallgatónk még kis diákként a Kutatók Éjszakája 2008 rendezvényen és ma (2013):

Részletes program

Kutatók Éjszakája (Researchers’ Night) az Európai Bizottság kezdeményezésére és támogatásával Európa szerte megrendezett népszerű fesztivál, elsősorban a pályaválasztás előtt álló fiatalokat szólítja meg, az ország egyik legjelentősebb tudományos ismeretterjesztő eseménye. A rendezvény Budapesten összesen 30 helyszínen, emellett itthon 26 városban, illetve 32 európai országban zajlik párhuzamosan. Az eseményt 2005 óta évente minden év szeptemberének negyedik péntekén rendezik, ez idén 2013. szeptember 27-ére esik. Az eseménysorozatot partnereivel karöltve immár nyolcadik alkalommal rendezi meg a Tempus Közalapítvány, és idén negyedízben a Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közalapítvány is társszervezője az eseménynek.

A programok az esemény honlapján folyamatosan frissülnek:
www.kutatokejszakaja.hu
www.facebook.com/kutatokejszakaja

A programok mobil alkalmazással is elérhetőek:

Kutatók Éjszakája 2013 mobil alkalmazás

Ízelítő a programokból:

• „Természetesen az egészségért” Táplálkozz egészségesen!
  • Kísérletezzünk a hangokkal!
  • Izgalmas fizikai kísérletek
  • Légköri optikai jelenségek
  • Valóságshow 10 millió résztvevővel: mit tudhatnak rólunk a multi áruházláncok, és mire használják?
  • "Amiért érdemes vegyésznek lenni."
  • Néhány falat India – a földrajzi különbségek megjelenése az indiai konyhában
  • Szörnyűségek, szörnyetegek, furaságok
  • Az éltető – pusztító fény: Hogy’ bírják a növények a napon?
  • Természeti katasztrófák- földrajz a mindennapokban
  • Városok és jövőjük öt kontinensen
  • Teremtett világok – ahol az álom és a valóság kezet fog
  • Savanyító - lúgosító étrend hitek és tévhitek
  • Bevezetés a Paleolit étrend „rejtelmeibe”
  • Búzacsírák az éltető erő
  • „Minden pofon mellé nem lehet rendőrt állítani” – Az önvédelemről alapfokon
  • Logikai fejtörőktől a paradoxonokig
  • Garfield kedvenc időtöltése: ülve edzeni
  • „Túravezetés” az emberi test belsejében
  • A kiegészített valóság (augmented reality), mint látványos marketingkommunikációs eszköz a sport és turizmus területén
  • Színes kémia a környezetünkben
  • Miből lesz a kicsi csíra: nagyító alatt a magok
  • A "láthatatlan légió": Mikroszkopikus lények láthatóvá tétele, vizsgálata
  • Árvíz egy pohár kólából
  • Egészséges vagy, esetleg nem? A tested nem hazudik!
  • Az emberi izomerő mérése laboratóriumi körülmények között
  • A vegyszerek csodája, avagy minden út a laborba vezet
  • Éjszakai találka a szertárban
  • Szabad séta a botanikus kertben, üvegházak látogatása
  • Egzotikus csemegék – különleges szőlőfajták
  • Az élet frekvenciái: ismerkedés agyunk elektromos hullámaival
  • Passzívház, ökoház, autonóm ház, aktív ház, zéró CO2-épület … Mi, micsoda? Melyik lesz nekem jó?
  • Parkettázás, matematika vagy művészet?
  • Mikrokozmosz – makrokozmosz, avagy mekkorát nőnek a szemünkben a kis állatok kis teljesítményei nagy nagyításban
  • Agresszió vagy jószomszédi viszony? A territorialitás, mint a fajon belüli versengés mechanizmusa
  • Extrém terahertzes sugárzások - Pécsi hozzájárulás az ELI-hez